Uwaga. Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
 
Witamy na stronach internetowych Zakładu Matematyki
Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie


Aktualności
 • Strona główna
 • Nasi Goście
 • Dla uczniów i nauczycieli matematyki
 • Odkryj Tarnów
 •  

   
  Tarnowskie Piątki Matematyczne

  Tarnowskie Piątki Matematyczne

  Zapraszamy uczniów szkół średnich do wzięcia udziału w wykładach popularnych o matematyce, które od października 2011 r. będą odbywać się w PWSZ w Tarnowie. Po spotkaniu zapraszamy do krótkiego zwiedzania obiektów PWSZ w Tarnowie. Spotkania adresowane są do całych klas pod opieką nauczyciela. Opiekun grupy uczniów powinien skontaktować się z Instytutem Matematyczno-Przyrodniczym PWSZ w Tarnowie (email: imp@pwsztar.edu.pl lub tel. 14 63 16 529).


   

  Spotkania, które odbyły się w roku 2015:

  .
  piątek 9 stycznia 2015 r.
  Mirosław Baran, Matematyka z Mathematicą
  Opowiemy o tym, jak można używać komputera do rozwiązywania problemów matematycznych i testowania hipotez oraz o tym, jak zobaczyć to, co trudno jest obliczyć.


  piątek 6 marca 2015 r.
  Paweł Ozorka, Matematyczne RPG.
  Przedstawione zostaną ciekawe zastosowania matematyki do tworzenie gier komputerowych.


  piątek 10 kwietnia 2015 r.
  Agnieszka Rygiel, Oszustwa w majestacie matematyki
  Jak nie dać się oszukać mniej lub bardziej subtelnym chwytom propagandowym, mającym rzekomo matematyczne podstawy? Dlaczego procenty, choć wydają się nieszkodliwe, bywają niebezpieczne? Odpowiedzi na te i podobne pytania poszukamy podczas kwietniowego wykładu.


  piątek 9 października 2015 r.
  Barbara Dziadkowiec, Matematyk zrobi to lepiej - prezentacja sylwetki Hugona Steinhausa
  Współtwórca lwowskiej i wrocławskiej szkoły matematycznej, specjalista w dziedzinie dochodzenia ojcostwa, gier hazardowych, kontroli jakości produkcji, taryf energetycznych,..., mistrz słowa,..., zegarmistrz słoneczny,.... Kim był Hugo Steinhaus? Przyjdź i spróbuj z nami znaleźć odpowiedź.


  piątek 6 listopada 2015 r. godz. 10.00 (sala C06)
  Jerzy Szczepański, Modelowanie zdarzeń ekstremalnych
  Natura płata nam figle i doświadczamy zjawisk, które nie występują przeciętnie, np. ekstremalnie wysokie temperatury w lecie, wyjatkowo wysokie fale powodziowe, czy gwałtowne huraganowe wiatry. Opowiemy dlaczego prognozowanie takich zjawisk ekstremalnych jest wyjatkowo trudne i przedstawimy pewne modele matematyczne, za pomocą których szacuje się ekstremalne wartości i częstość ich występowania.


  .

  piątek 4 grudnia 2015 r.
  Włodzimierz Zwonek, Liczby zespolone - geneza, własności i zastosowania
  Ograniczając się w rozpatrywaniu rozmaitych zagadnień do zbioru liczb rzeczywistych napotykamy pewne ograniczenia i problemy. Część z nich zniknie lub może zostać wyjaśnionych jeśli dopuści się posługiwanie szerszym zbiorem liczb - zwanych liczbami zespolonymi. Na wykładzie przedstawiona zostanie konstrukcja liczb zespolonych, ich własności oraz niektóre (czasem spektakularne) zastosowania.