Uwaga. Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
 
Witamy na stronach internetowych Zakładu Matematyki
Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie


Aktualności
 • Strona główna
 • Nasi Goście
 • Spotkania w roku 2012
 • Spotkania w roku 2013
 • Spotkania w roku 2014
 • Spotkania w roku 2015
 • Spotkania w roku 2016
 • Dla uczniów i nauczycieli matematyki
 • Odkryj Tarnów
 •  

   
  Tarnowskie Piątki Matematyczne

  Tarnowskie Piątki Matematyczne

  Zapraszamy uczniów szkół średnich do wzięcia udziału w wykładach popularnych o matematyce, które odbywają się w PWSZ w Tarnowie od października 2011 r. w pierwsze (robocze) piątki miesiąca w ciągu roku akademickiego. Po spotkaniu zapraszamy do krótkiego zwiedzania obiektów PWSZ w Tarnowie. Spotkania adresowane są do całych klas pod opieką nauczyciela. Opiekun grupy uczniów powinien skontaktować się z Instytutem Matematyczno-Przyrodniczym PWSZ w Tarnowie (email: imp@pwsztar.edu.pl lub tel. 14 63 16 529).

  Spotkania jakie odbyły się w roku 2017:


  piątek 13 stycznia 2017 r.
  Barbara Ciesielska, Agnieszka Kowalczyk,
  Dlaczego Wikipedia jest na pierwszym miejscu, czyli jak działa wyszukiwarka Google?

  Dlaczego po wpisaniu hasła w wyszukiwarkę Google jako pierwszy zwykle pojawia się link do strony artykułu z Wikipedii? W jaki sposób można tworzyć rankingi? Jak ustalić poziom głośności rozmów przy stoliku w kawiarni, tak aby wszyscy mogli rozmawiać swobodnie? Na wszystkie te pytania (a także wiele innych!) możemy odpowiedzieć za pomocą wyników z początku XX wieku autorstwa dwóch niemieckich matematyków. Podczas warsztatów przedstawiony został schemat działania algorytmu PageRank stojącego za wyszukiwarką Google. Następnie utworzyliśmy kilka rankingów przy okazji pokazują, że w zależności od sposobu postępowania możemy uzyskać zgoła inne wyniki.


  piątek 3 marca 2017 r.
  Barbara Ciesielska, Agnieszka Kowalczyk,
  Tam, gdzie matematyka, sztuka i magia łączą swoje siły, czyli zaskakujące fakty o origami

  Mówi się, że origami powstało dwa tysiące lat temu wraz z wynalezieniem papieru. W tym kontekście wydaje się zaskakujące, że początek odkrywania matematyki stojącej za składaniem papieru przypada dopiero na lata osiemdziesiąte zeszłego stulecia. Dzięki gałęzi nauki zwana origami obliczeniowym (ang. computational origami) rozwija się bardzo prężnie. Dowiedzieliśmy się m.in. czym jest magiczna sztuczka-zagadka "fold & one cut", a także co mają wspólnego origami i białko. Origami nie jest nudne!


  piątek 7 kwietnia 2017 r.
  Paweł Ozorka, Matematyczne RPG
  Na wykładzie przedstawione zostały ciekawe zastosowania matematyki do tworzenia gier komputerowych.


  piątek 6 października 2017 r.
  Leszek Gasiński, Czy można chodzić po wodzie ?

  Czy możliwe jest chodzenie po wodzie? A może jest to możliwe dla innych płynów? O tej i o innych ciekawych własnościach płynów mówiliśmy na wykładzie oraz doświadczyliśmy tego na własnej skórze...


  piątek 3 listopada 2017 r.
  Jerzy Szczepański,
  Zastosowania liczb zespolonych w geometrii

  Przedstawione zostało krótkie wprowadzenie do teorii liczb zespolonych. Zaprezentowano zastosowania tych liczb w geometrii. Nie zabrakło też uzasadnienia wzoru Eulera, wiążącego pięć stałych: 0, 1, i, e oraz pi uważanego przez wielu za najpiękniejszy wzór w matematyce


  piątek 1 grudnia 2017 r.
  Halszka Tutaj-Gasińska, Jak posadzić drzewa w sadzie ?

  W trakcie wykładu zastanawialiśmy się nad pytaniem: jak posadzić drzewa, by otrzymać jak najwięcej rzędów po trzy drzewa w każdym? Pytanie zostało zadane jako "zagadka na zimowe wieczory" prawie 200 lat temu, ale ciągle nie ma na niego pełnej odpowiedzi.

  Tarnowskie Piątki Matematyczne

    Zapraszamy także do wzięcia udziału w Tarnowskich Piątkach Chemicznych.

     Adres
  Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
  Instytut Matematyczno-Przyrodniczy
  Zakład Matematyki
  ul. Mickiewicza 8
  33-100 Tarnów

  email:
  imp@pwsztar.edu.pl
  telefon
  +48 14 63 16 529


  Wyświetl większą mapę

  Ostatnia aktualizacja: 2018-07-11 15:12:19

  Zakład Matematyki Instytut Matematyczno-Przyrodniczy PWSZ w Tarnowie Biblioteka PWSZ