Uwaga. Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
 
Witamy na stronach internetowych Zakładu Matematyki
Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie


Aktualności
 • Strona główna
 • Nasi Goście
 • Spotkania w roku 2012
 • Spotkania w roku 2013
 • Spotkania w roku 2014
 • Spotkania w roku 2015
 • Spotkania w roku 2016
 • Spotkania w roku 2017
 • Spotkania w roku 2018
 • Dla uczniów i nauczycieli matematyki
 • Odkryj Tarnów
 •  

   
  Tarnowskie Piątki Matematyczne

  Tarnowskie Piątki Matematyczne

  Zapraszamy uczniów szkół średnich do wzięcia udziału w wykładach popularnych o matematyce, które odbywają się w PWSZ w Tarnowie od października 2011 r. w pierwsze (robocze) piątki miesiąca w ciągu roku akademickiego. Po spotkaniu zapraszamy do krótkiego zwiedzania obiektów PWSZ w Tarnowie. Spotkania adresowane są do całych klas pod opieką nauczyciela. Opiekun grupy uczniów proszony jest o wcześniejszą rezerwację miejsc w Dziale Kształcenia Ustawicznego PWSZ w Tarnowie (tel. 14 63 16 568) najpóźniej do środy poprzedzającej wybrany wykład.

  Spotkania w roku 2019

  (spotkania odbywają się w sali B028 o godz. 10.00)


  piątek 4 października 2019 r.
  Jerzy Szczepański, Liczba Π

  Przedstawimy podstawowe własności liczby π. Wyjaśnimy, dlaczego nie da się skonstruować za pomocą cyrkla i linijki koła o polu jednostkowym, ani okręgu o jednostkowej długości, gdy dany jest odcinek o długości 1. Wskażemy szereg zależności, w których występuje liczba pi. Pokażemy, skąd bierze się związek pięciu podstawowych stałych matematycznych w jednym wzorze: eπi+1=0, uważanym przez wielu za najpiękniejszy wzór w matematyce.


  piątek 8 listopada 2019 r.
  Edward Tutaj,
  Twierdzenie Eulera- Kartezjusza o wielościanach

  Przedstawione zostanie sformułowanie i dowód twierdzenia o charakterystyce Eulera z "wkładkami" historycznymi. Dowód, oczywiście nie ze wszystkimi wymaganiami dotyczącymi ścisłości, ale poglądowy i jasny zostanie tak przedstawiony, by był zrozumiały dla uczniów starszych klas szkół podstawowych. A znajdzie się coś ciekawego i dla licealistów.


  piątek 6 grudnia 2019 r.
  Barbara Wojnicka, Ukryta moc wykresów, czyli o prezentacji danych statystycznych słów kilka.

  Czy mają rację ci, którzy twierdzą, że są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, wierutne kłamstwa i statystyka? Podczas wykładu będziemy wspólnie poszukiwać odpowiedzi na to pytanie analizując różne przykłady wizualizacji danych.


  piątek 10 stycznia 2020 r.
  Paweł Ozorka, Matematyczne gry.

  W trakcie wykładu przedstawione zostaną różne zastosowania matematyki w procesie tworzenia gier komputerowych, a w szczególności grafiki trójwymiarowej.


  piątek 14 lutego 2020 r.
  Halszka Tutaj-Gasińska, Jak posadzić drzewa w sadzie

  Postaramy się odpowiedzieć na pytanie: jak posadzić drzewa, by otrzymać jak najwięcej rzędów po trzy drzewa w każdym? Ta „zagadka na zimowe wieczory” została zadana około 200 lat temu, ale ciągle nie ma pełnej odpowiedzi. Zastanowimy się też nad sadzeniem drzew tak, by otrzymać jak najwięcej rzędów po cztery, pięć i więcej drzew w każdym, oraz nad pytaniem czy można posadzić sad tak, by nie było żadnego rzędu mającego tylko dwa drzewa.

  Wykład może zostać zaproponowany w dwóch wersjach: bardziej przystępnej dla uczniów szkoły podstawowej lub w bardziej zaawansowanej dla uczniów szkół średnich.

  Tarnowskie Piątki Matematyczne

     Adres
  Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
  Wydział Matematyczno-Przyrodniczy
  Katedra Matematyki
  ul. Mickiewicza 8
  33-100 Tarnów

  email:
  imp@pwsztar.edu.pl
  telefon
  +48 14 63 16 529


  Wyświetl większą mapę

  Ostatnia aktualizacja: 2020-09-08 18:46:38

  Zakład Matematyki Wydział Matematyczno-Przyrodniczy PWSZ w Tarnowie Biblioteka PWSZ